Srp 30

Jete

do Města

Jete je malá vnitrozemská obec na jihu provincie Granada v autonomním společenství Andalusie. Pobřeží je odtud vzdálené asi 7 kilometrů. Nejbližší okolní města jsou Molvízar a Velilla-Taramay. Obec leží na úpatí pohoří Sierra Almijar, zdejší krajina je tak poměrně hodně hornatá a plná strmých kopců. Na dně údolí pod obcí pak teče divoká řeka Verde. V Jete trvale žije 890 obyvatel.

  

Pro čtenáře CostaTropical.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

Historie vesničky Jete

Co se týká historie, tak zdejší oblast byla osídlena lidmi už v neolitu. Obec Jete pravděpodobně vznikla až v 11. nebo 12. století během arabské nadvlády. Na tuto dobu také upomíná název obce, které původně zněl „XeT „nebo „Yeth“, což znamená „pobřeží“ nebo také slovo označující tradiční zemědělskou usedlost. I když se Jete nachází ve strmých kopcích, tak je zdejší půda velmi úrodná a vhodná pro zemědělství.

Zajímavé je také působení Maurů ve zdejší oblasti. Ačkoliv byla v rámci reconquisty Granada dobyta už kolem roku 1500, tak definitivní vyhnání Arabů v Jete proběhlo až roku 1573.

Součastnost Jete

Na dnešní Jete je z dálky opravdu krásný pohled. Jedná se o malou a velmi kompaktní obec, které se krčí mezi strmými svahy. Kromě kostela Parroquia de San Jose a malého náměstíčka zde žádné památky nehledejte. Obcí prochází silnice – Carretera Suspiro del Moro (číslo A-4050) směrem od pobřeží.

Více se můžete dozvědět na oficiální stránce obce www.jete.es.

 

Napiš komentář